Břeclav a pivovarnická výroba patří již od nepaměti nerozlučně k sobě.
Pivo se zde vždy vařilo a místní byli na něj patřičně hrdí, i když nastala i období, která plynulou a zvyšující se pivovarnickou produkci jistým způsobem narušila.
Tradice vaření piva v Břeclavi sahá do velmi dávných dob, je spojená s dynamickým budováním místního pivovaru a rozšiřováním pivní výroby. Pojďte s námi zpět po stopách času objevit hlavní mezníky této slavné pivní historie, která se dle prvních písemně podložených zmínkách odvíjí již od poloviny 14. století.
Historie a současnost pivovaru
2013
Zahajuje se první výroba piva. Je představeno nové logo Zámeckého pivovaru Břeclav obsahující letopočet 1522, kdy byla doložena existence pivovaru u břeclavského zámku. Dne 13. 5. 2013 jsou představeny názvy a loga nově vařených piv – světlého výčepního piva Delegát a světlého ležáku Kanec.
2012
Společnost Zámecký pivovar Břeclav činí první kroky na záchranu místního pivovaru a zdejšího věhlasného piva. Jsou započaty stavební práce v areálu s cílem obnovení produkce piva.
1998
Část pivovarnického zařízení je odprodána (demontáž zařízení nové varny). Prodán je rovněž stavební fond, provoz chátrá. Břeclavané propadají skepsi, zda ještě vůbec někdy ochutnají „jejich“ místní pivo, na které byli dlouhá léta zvyklí.
1996
Je vyrobena poslední várka piva. Z ekonomických důvodů dochází k ukončení výroby piva.
1994
Pivovar je zprivatizován.
1992
K budově pivovaru – z roku 1901 – je přistavěn zadní trakt nové varny (dochází k odstranění historické novobarokní fasády).
1991
Výstav piva činí 212 500 hektolitrů.
1990
Brnoprojekt (ing. arch. Kürfurst a ing. arch. Hrubešová) zpracovává projekt pro rekonstrukci a dostavbu sklepů na restaurační zařízení.
1984
Vypracovává se dokumentace na rekonstrukci kotelny ústředního vytápění sladovny pivovaru, která je schválena v roce 1986. Kotelna je umístěna v přístavku východního štítu objektu původních stájí zbudovaných v roce 1863.
1970 a později
Na základě dokumentace vytvořené Potravinoprojektem Brno se rozšiřuje areál pivovaru o nově vystavěnou stáčecí halu.
1945 a později
Po válce dochází k znárodnění podniku, který poté funguje jako součást větších státních celků, postupně Středomoravské pivovary, Jihomoravské pivovary, Národní podnik Brno.
1944
I v době války pokračuje výroba piva, i když v omezené podobě. Dochází k poškození pivovaru v důsledku náletů. Již v následujícím roce je však výroba opět obnovena.
1941
V objektu pivovaru jsou vyměněny rmutovací a filtrační kádě.
1931
Břeclavské pivo získává zlatou medaili a první cenu na Dunajském veletrhu v Bratislavě (pod vedením ředitele Pryče). V tomto období zároveň dochází ke zdvojnásobení objemu výroby piva na 40 000 hektolitrů ročně. Před příchodem 2 sv. války se v pivovaru vaří dokonce již 50 000 hektolitrů piva ročně.
1926
Ředitelem pivovaru se stává Vítězslav Pryč. Pod jeho vedením dosahuje pivovar značného rozvoje a prosperity.
1910
Místní správu zajišťuje ředitelství Lichtenštejnského velkostatku ve Valticích. Pivovar vede Rudolf Čížek.
1853 – 1910
V uvedeném období, kdy měla pivovar v pronájmu firma Hoffmann a Bittner, se v Břeclavi vařilo cca 15 000 hektolitrů piva ročně a bylo tu zaměstnáno 25 dělníků.
1899 – 1901
Původní pivovar je přestavěný dle návrhu smíchovské Rinnghofferovy strojírny na sladovnu. Zároveň se buduje v severním předpolí zámku pivovar nový, v místech, kde byl do té doby les. Tímto byly položeny základy dnešního pivovarského areálu.
1522
Přímo v zámeckém areálu v Břeclavi vzniká pivovar. Historické jádro pivovaru, které je dodnes dochováno, bylo z důvodu zvyšování produkce celá následující staletí rozšiřováno přístavbami bočních křídel a samostatných objektů.
1414
První písemně podložené zmínky o vaření piva v Břeclavi lze nalézt v urbáři lichtenštejnských statků.
Zdroj: www.pivovarbreclav.cz