Všechna piva si vaříme sami. Pivo vařené v určené dny, které naleznete v odkazu Nepřehlédněte! v měděných kádích přímo v pivnici před zraky hostů, je zcela unikátní. Jeho chuť je chloubou klasického českého piva a hosté i návštěvníci mají možnost ochutnat spodně i svrchně kvašená piva různé stupňovitosti od 11° do 26°, světlá i tmavá.
Kromě těchto základních druhů piv se zde vaří také piva výroční – například Vánoční nebo Velikonoční. Spodně kvašená piva jsou většinou ležáky plzeňského typu, mají výraznou chmelovou chuť a aroma z chmele z vlastní chmelnice. Všechna naše piva jsou nefiltrovaná, nepasterovaná a bez jakýchkoliv náhražek a konzervantů. Kromě špičkové kvality na pípě si většinu z nich můžete odnést domů v lahvích nebo v sudech a soudcích, které mohou být spolu s dalšími suvenýry z našeho pivovaru i velmi hezkým dárkem.
Vždy v zimě vaříme piva silnější a v létě lehčí. Proto u nás najdete světlou jedenáctku a třináctku, tmavou třináctku a čtrnáctku (všechna tato piva jsou klasické spodně kvašené ležáky a nesou název Zlatá labuť) a také svěží zázvorovou jedenáctku a třináctku, která je svrchně kvašeným pivem s lahodnou, až ovocnou chutí. Ke svojí rozvernosti má i správné jméno – Zvíkovský Rarášek. Vrcholem našich piv je tmavá šestadvacítka s názvem Královská Zlatá labuť, kterou si můžete zakoupit pouze v lahvi v luxusní dřevěné sadě. Její konzumace na pípě by totiž nemusela dopadnout dobře – půllitr tohoto piva je vhodný pro čtyři osoby (i když tohle samozřejmě záleží především na Vašich schopnostech).
Základní popis piv
Český světlý ležák
V této skupině piv nabízíme v průběhu roku piva Zlatá labuť 11% a Zlatá labuť výroční ležák 12%. Jedná se o klasický kvasnicový světlý ležák českého typu vařený z českých surovin a je chmelen pouze žateckým chmelem. Obě piva se od sebe liší technologickým postupem a mají i odlišnou chuť. Doba ležení je 60 – 80 dní.
Český světlý ležák charakterizuje vyrovnaná střední až vyšší plnost, světle zlatá až jantarová barva. Vyznačuje se jemnou, výraznou vyšší hořkostí, aroma žateckého chmele ve vůni je výrazné a může být doplněno lehce sladovými, esterovými a slabě kvasničnými tóny. V čisté chuti je výrazná, ale vyrovnaná hořkost se střední až vyšší plností a vysokým řízem. Kompaktní bílá pěna kroužkuje.
Původní stupňovitost: 11,20 nebo 12,5 % hm.
Obsah alkoholu: 4,9 – 5,50 % obj.
Hořkost: 26 – 40 IBU
Barva: 11 – 18 EBC
Speciální pivo světlé
Od podzimu do jara nabízíme Zlatá labuť 13%
Plná chuť s dobře vyrovnanou hořkostí a vyšším obsahem alkoholu, který však v celkovém vjemu nedominuje. Chmelová vůně je výrazná s kvasničnými, lehce esterovými tóny. Barva žlutá jantarová až polotmavá. Pěnivost a říz jsou vysoké. U tohoto piva používáme chmel z vlastní chmelnice. Doba ležení 90 – 120 dní.
Původní stupňovitost: 13,20 % hm.
Obsah alkoholu: 5,70 – 6,00 % obj.
Hořkost: 35 – 40 IBU
Barva: 15 – 20 EBC
Speciální piva tmavá
V letních měsících nabízíme Zlatá labuť tmavá 13%, v zimních 14%
Speciální piva tmavá jsou charakterizována vyšší plností s lehce nasládlou sladovou, karamelovou až praženou chutí. Zaujme vás u našeho piva kakaovo – kávový nádech. Barva tmavohnědá, až černá. Barva pěny je světle krémová. Střední hořkost ladí s vyšší plností. Pěnivost a říz mohou být nižší. Doba ležení 90 – 120 dní.
Původní stupňovitost: 13,2 – 14,50 % hm.
Obsah alkoholu: 5,60 – 6,10 % obj.
Hořkost: 25 – 28 IBU
Barva: 120 – 150 EBC
Pšeničné pivo
Tato populární kategorie je u nás zastoupena pšeničným pivem Zvíkovský Rarášek 11% v létě a v zimě 12%. Tento druh piv je svrchně kvašený a vyrábíme ho již od roku 1994. Jsou to piva, která znáte z německy mluvících zemí nebo i z Belgie. Tam jsou označovaná jako WEIS nebo též WEIZEN. Před příchodem kvasnic spodního kvašení z Bavorska, se tato piva v českých zemích dříve běžně vyráběla jako piva pšeničná nebo též bílá. Na zvláštní objednávku vaříme i polotmavou verzi tohoto druhu. Dále je velmi populární Červený Rarášek – malinový o stejných stupňovitostech. Jedná se o pivo ochucené – malinové. Lahodnou malinovou vůni získá přidáním přírodního malinového extraktu.
Pšeničné pivo se vyznačuje jemně nasládlou sladovou chutí s výrazným kvasničným a ovocným (zázvor, banán) aroma. Hořkost je nízká a neruší chlebnatou plnost piva. Barva převážně světlá, bílo žlutá u piv s vyšší stupňovitostí a polotmavých může být až hnědá. Zákal a obsah kvasinek v pivu je střední až vysoký. Pěnivost a říz vysoké.
Původní stupňovitost: 11,00 – 12,5 % hm.
Obsah alkoholu: 4,9 – 5,4 % obj.
Hořkost: 12 – 18 IBU
Barva: 6 – 40 EBC
Speciální pivo silné
Královská Zlatá labuť 26% je jedno z nejsilnějších čepovaných piv v České republice. Je rovněž baleno do naprosto ojedinělé láhve, kde každá láhev má svoje vlastní číslo a společně se skleničkami tvoří v dřevěné krabici originální dárek. Tento unikátní druh piva je vhodný jako aperitiv a hodí se pro něj přesně slogan „Portské mezi pivy“.
Velmi silná plnost a sladkost chuti s dobře vyrovnanou hořkostí a vysokým obsahem alkoholu, který je již v chuti i vůni znát stejně jako vysoké procento zbytkového extraktu. Používáme sladované suroviny vyšší barvy. Chmelová vůně je výrazná s kvasničnými a esterovými tóny. Barva jantarová, polotmavá. Pěnivost a říz nízké. Doba ležení 12 -15 měsíců.
Původní stupňovitost: 26 % obj.
Obsah alkoholu: 11,80 – 12,10 % obj.
Hořkost: 35 – 40 IBU
Barva: 60 – 80 EBC
Svrchněkvašná piva anglosaského typu
Tato kategorie zahrnuje svrchně kvašená piva anglosaského typu Ale, Stout, IPA, American style, u nás je zastoupena pivy Zvíkovský STOUT a Zvíkovský PALE ALE. Při výrobě je použito kvasinek svrchního kvašení, surovin (především britského a amerického chmele, sladovaných i nesladovaných obilovin) a technologického postupu (zkráceného rmutování, vysoké teploty kvašení a krátké dokvašování) typického pro anglosaská piva. Pěna je odlišná od piv českého typu, kompaktní, kroužkující, říz je nižší.
Původní stupňovitost: STOUT 20,00%, PALE ALE – 15,2 % hm.
Obsah alkoholu: 9,7% resp. 6,50 % obj.
Hořkost: 35 resp. 60 IBU
Barva: 150 resp. 15 EBC
Zdroj: www.pivovarzamberk.wz.cz